Bebek fotoğrafı çekerken bu uyarıya dikkat!

ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol Yıldırım, bebeklerin fotoğrafları çektirilirken, flaş patlatılmaması gerektiğini belirterek, "Flaş yüksek ışık olduğu için özellikle gözün retina tabakasında, görme alanını etkileme riski vardır. Bebek albümleri için çekilen fotoğraflarda flaşsız fotoğraf makineleri kullanmak daha uygundur" dedi.

Giriş Tarihi: 7.9.2020 12:58 ABONE OL
Bebek fotoğrafı çekerken bu uyarıya dikkat!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yıldırım, bebeklerin fotoğrafı çektirilirken, flaş patlatılmaması gerektiğini söyledi. Dr. Yıldırım, doğum sonrası flaş kullanarak çekilen fotoğraflarda, flaşın bebeklerde retina tabakasında görme alanını etkileme riski olduğunu belirterek, "Bizim gözümüz akomodasyon sağlarken, parlak cisimlere baktığımızda, parlak ışıklar geldiği zaman kapatıp, korumaya alırken, bebekler bunu yapamazlar. Yapamadıkları için gözlerine zarar verebilir.

GÖRME ALANINI ETKİLEME RİSKİ VARDIR

Flaş, yüksek ışık olduğu için özellikle retinada, gözün retina tabakasında, görme alanını etkileme riski vardır. Fakat flaşta, tek avantajımız sürenin çok kısa olmasıdır. Saniyeler içerisinde patlaması biraz koruma sağlamaktadır. Bebekler aynı yoğunluktaki ışığa eğer uzun süre maruz kalırsa ciddi zararlar oluşabilir. Fotoğraf çektirirken, flaşsız fotoğraf çekilmesi daha uygundur. Flaş kullanılmamalıdır. Son yıllarda doğum ve doğum sonrası bebeklerin fotoğrafları çekilerek, bir albüm düzenleniyor. Bu albümleri düzenlerken, flaşsız fotoğraf makineleri kullanmaları daha uygundur" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bebek fotoğrafı çekerken bu uyarıya dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA