’de doğan her 7 bebekten biri...

Prof. Dr. Canan Seren, “Dünyada doğan her 10 bebekten, ’de ise doğan her 7 bebekten biri prematüre olarak dünyaya geliyor” dedi.

Giriş Tarihi: 17.11.2020 13:55 ABONE OL
Türkiye’de doğan her 7 bebekten biri...

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Canan Seren prematüre doğum nedenleri ile ilgili verdiği bilgide, "Bugün 17 Kasım Dünya Prematüre Günü. Dünyada doğan her 10 bebekten, Türkiye'de ise doğan her 7 bebekten biri prematüre olarak dünyaya geliyor. Bazı bebekler dünyaya gelmek için diğerlerinden daha aceleci davranıyor. Prematüre doğum olmasının nedeni annenin yaşamış olduğu sağlık sorunları, bebeğin anne karnında büyümemesi ya da ikiz, üçüz gebeliklerde gebelik süresi daha kısa olabiliyor" diye konuştu.

'SEVGİ İLE BÜYÜTÜYORUZ'

Prof. Dr. Seren açıklamasının devamında şu bilgileri verdi:

"Bebeklerimizin her biri birbirinden daha değerli. Prematüre bebekler hayata çok küçük başlıyorlar. Bin gramın altında yaşayan bebeklerimiz var. Üniversiteyi bitiren hastalarım oldu. Hayatta çok başarılı olabildiklerini biliyoruz. Bu nedenle işimizi büyük bir umutla ve sevgiyle yapıyoruz."

GRAM GRAM KİLO ALDI

1 kilo 140 gram olarak dünyaya gelen Öykü Yılmaz'ın annesi Kübra Yılmaz yaşadıkları süreci şu şekilde anlattı: "Öncelikle 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kutlu olsun. Benim çocuğun Öykü Yılmaz 32 hafta ve 1 kilo 140 gram doğdu. 50 gün kuvözde yattı. Anne sütü ihtiyacını karşılamak için sürekli geldik. Tabii, yaşayacak mı yaşamayacak mı korkularımız oldu. Şu an 1,5 yaşında ve 9 kilo. O süreç içerisinde gram gram kilo aldı."

ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’de doğan her 7 bebekten biri...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA