yapmak bebeğinize zarar verebilir

Dr. Fevzi Özgönül, “Hamilelik esnasında hiç kilo alınmaması mümkün değildir. Fakat almamız gereken kilonun da normali üzerinde olmaması gerekir. Hamilelikleri boyunca hiç kilo almadığını iddia eden kişiler olduğu gibi 25-30 kilo alan kişiler de vardır. Sağlıklı bir kişinin boyuna göre değişim olsa da gebelik öncesi normal kilonuzdaysanız ortalama olarak 10-17 kilo arasında kilo alımı normal sayılabilir. Kilo alımı ilk 3 ayda az daha sonraki 6 ayda daha fazladır ( ortalama ayda 2 kilo gibi)” dedi.

Giriş Tarihi: 3.9.2020 14:46 Son Güncelleme: 3.9.2020 14:47 ABONE OL
Hamilelikte diyet yapmak bebeğinize zarar verebilir

Bebeğin gelişimi iyi olduğu sürece, annede de tansiyon yükselmesi, kan şekeri yüksekliği, idrardan albümin atılımı olmuyorsa kilo artışının biraz fazla veya biraz az olmasının da çok önemli olmadığını ifade eden Dr. Özgönül, "Fakat hamilelik boyunca kilo alımını etkileyen en önemli faktör annenin beslenmesi değil annenin hamilelik öncesi durumudur.

Gebelik öncesi eğer normal kilonuzun üzerinde bir kiloya sahipseniz hamilelik boyunca aldığınız kilo +10 kilo olarak artabilir. Vücut rutin hayatını değiştiren koşullar ile karşılaştığında eğer sağlıklı bir beden yapısına sahip değilse ağırlığını yaklaşık 10 kilo arttırabilir. Bu durumu, iş değiştiren, evlenen, aniden yaptığı spor aktivitesini değiştiren, aktif bir yaşamdan daha sakin bir yaşama geçen, menapoz başlangıcındaki birçok kadın zaten yaşıyor" açıklamalarında bulundu.

Eğer hamile kalındığında normal olması gereken kilo da değilse hatta normalin 10 kilo üzerinde kilo almak istemiyorsa bazı kurallara uyulduğun da aşırı kilo alımını engelleyebilirsiniz diyen Dr.Fevzi Özgönül, "Hamilelikte diyet yapmak veya az yiyerek kilonuzu korumak sizinle aynı bedeni paylaşan bebeğinize zarar verecektir" dedi.

DR. FEVZİ ÖZGÖNÜL, KURALLARI ŞÖYLE SIRALADI:

"1- Kesinlikle tatlı ve hamur işi gıdalardan uzak durmalısınız.
2- Ekmeği sadece öğünlerde ve az olarak tüketmelisiniz. Ekmeği seçerken beyaz ekmek ve kepekli ekmekten kaçınmalısınız.
3- Meyveyi sabah veya öğlen öğünlerinde tüketmelisiniz.
4- Ara öğünler yerine ana öğünlerde tam doymaya gayret etmelisiniz.
5- Asitli ve şekerli içeceklerden uzak durmalısınız ve su içmeye özen göstermelisiniz.
6- Bebeğiniz çabuk gelişsin diye iki kişilik yememelisiniz.
7- Yemek miktarını iştahınıza göre ayarlamalısınız.
8- Yemek seçerken hem et hem sebze tüketmeye özen göstermelisiniz.
9- Hareketinizi arttırmayı ve yürüyüş yapmayı ihmal etmemelisiniz.
10- Düzenli bir uyku saatiniz olmalı. Böylece biyolojik ritminiz normale döner. Siz de aşırı kilo almaktan kurtulursunuz."

ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte diyet yapmak bebeğinize zarar verebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA