Koronavirüs günlerinde anne ve bebek sağlığına dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. , korona virüs (Covid-19) olduğundan şüphelenilen veya teyit edilen hamile kadınların sezaryen ile doğum yapabileceklerini ve bebeklerini emzirebileceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 13.6.2020 06:38 Son Güncelleme: 13.6.2020 06:39 ABONE OL
Koronavirüs günlerinde anne ve bebek sağlığına dikkat!

Doç. Dr. Hakan Kalaycı, korona virüsün gebe olan kadınlarda bağışıklık sistemi normal topluma göre baskılanmış olduğu için dikkatle yaklaşılması gereken bir durum olduğunu ancak şu ana kadar normal topluma göre enfeksiyon geçiş oranında bir artış bildirilmediğini, bu durumun muhtemelen bilgilerin daha düzenli olarak toplanması ve takiben kuvvetli bilimsel çalışmaların tamamlanmasından sonra açığa çıkacağını ifade etti.

Normal toplumda olduğu gibi mutlaka gebelerin 2 metrelik sosyal mesafe kuralına uyması ve zorunlu olmadıkça sokağa çıkmaması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Kalaycı, doğum ve muayene gibi durumlarda çıkılması gerekiyorsa mutlaka maske takmaları gerektiğine dikkat çekti. Korona virüsün anne karnındaki bebeğe geçip geçmediğiyle ilgili şu ana kadar yüksek sayıda vaka sayısına ulaşan Çin, İtalya ve İspanya gibi ülkelerden bildirilen yayınlarda herhangi bir anne karnında geçişi gösteren bir kanıta ulaşılamadığını söyleyen Kalaycı, "Tabii ki her insanda olduğu gibi gebeler için de korona virüs enfeksiyonu bir risktir.

"MÜMKÜN OLMADIKÇA SOKAĞA ÇIKMAYIN"

Normal topluma göre azalmış bağışık yanıtı olan gebelerde, yaşlı popülasyonda, kanser hastaları ve kronik akciğer hastalarında daha riskli geçmesi beklenebilir ancak şu ana kadar gebelerde normal topluma göre daha ciddi bir enfeksiyon durumu bildirilmemiştir. Ayrıca gebeliğin doğasından kaynaklanan artmış damar içi pıhtı oluşum riskini korona virüs enfeksiyonu arttırmaktadır. Şu ana kadar düşük riskinde veya bebekte oluşacak yapısal bir anomali riskinde artış bildirilmemiştir" diye konuştu.

Doç. Dr. Hakan Kalaycı, hamilelikte korona virüse karşı korunma önlemlerini ise şöyle sıraladı:

"Sosyal mesafeyi koruyun. Mümkün olmadıkça sokağa çıkmayın.Sokağa çıkarken maske ve eldiven kullanın. Muayene periyotlarını doktorları ile görüşüp ayarlayın. İkili test, detaylı organ taraması gibi mecbur yapılması gereken testleri yaptırın. Gebeliği boyunca artmış bir riski veya bebeğinin gelişiminde bir sorun yoksa muayene aralıklarının bulunduğu yer korona virüs yaygınlığına göre ayarlanmalı. Eve misafir kabul etmeyin."

ARKADAŞINA GÖNDER
Koronavirüs günlerinde anne ve bebek sağlığına dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA