Kovid-19 obez çocukları olumsuz etkiledi

Bilim insanları, yeni tip (Kovid-19) nedeniyle dünya genelinde uygulanan karantinaların obez çocukların sağlığını olumsuz etkilediğini tespit etti.

Giriş Tarihi: 23.6.2020 06:37 Son Güncelleme: 23.6.2020 06:39 ABONE OL
Kovid-19 obez çocukları olumsuz etkiledi

ABD'nin Louisiana Eyalet Üniversitesi ve İtalya'nın Verona Üniversitesi iş birliğiyle yürütülen araştırma kapsamında, İtalya'nın Verona kentinde sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı mart ve nisan aylarında obezite görülen 41 çocuğun yemek ve fiziksel aktivite alışkanlıklarıyla uyku düzenleri incelenerek 2019 verileriyle karşılaştırıldı. Araştırmada, evde oldukları dönemlerinde yemek yeme alışkanlıkları, uyku düzeni ve fiziksel aktivitelerinin değişmesi nedeniyle karantinanın obezite hastası çocukların sağlığı üzerine olumsuz etkiler bıraktığı görüldü.

Çocukların, bir yıl öncesine göre, her gün bir öğün fazla yemek yedikleri, yarım saat fazla uyudukları, günde 5 saatten fazla televizyon ve telefonla vakit geçirdikleri tespit edildi. Fiziksel aktiviteler ise haftada 2 saatten fazla azalırken, kırmızı et, şekerli içecek ve "abur cubur" tüketiminin arttığı gözlendi.

ALINAN KİLOLAR, YETİŞKİNLİK DÖNEMİNDEKİ OBEZİTE RİSKİNİ ARTIRABİLİR

Araştırmacılardan obezite uzmanı Profesör Myles Faith, Kovid-19'un salgın etkisinin haricinde olumsuz başka yanlarının da olduğuna işaret ederek, karantina nedeniyle obezite görülen çocukların, sağlıklarını korumaya elverişsiz şartlara maruz kaldığını belirtti. Faith, çocukların maruz kaldığı ortam nedeniyle "kilo kontrolü" düşüncesinin olumsuz etkilendiğini kaydetti. Çocukların yaz tatilinde daha fazla kilo aldıklarına dikkati çeken Faith, okul ortamlarının obezite riskini artıran üç faktör olan yemek, fiziksel aktivite ve uyku arasında bir denge oluşturduğunu ifade etti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kovid-19 obez çocukları olumsuz etkiledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA