Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 soruda yapılırsa neler olur!

10 soruda referandum yapılırsa neler olur!

25 Eylül'e günler kaldı. 'ta krizi devam ediyor. Türkiye'nin net bir tavırla karşı çıktığı süreçte Erbil referandum yapılacak dese de geri adım sinyali verip, pazarlık kapısını açık bırakmayı ihmal etmiyor. Türk askeri sınırda, ambargo opsiyonları ise kapıda. Peki referandum yapılırsa bu durum bölgeyi nasıl etkileyecek, Taha Dağlı sabah.com.tr için değerlendirdi.

10 soruda referandum yapılırsa neler olur!

TÜRKİYE'NİN TAVRI NET AMA ERBİL'E DAHA KUVVETLİ BİR MESAJ VERİLECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MGK toplantısının ardından nihai bir karar açıklanacağını söyledi. Bu nihai kararın içerisinde Kuzey 'a söylem yerine fiili hamleler yapılacak gibi duruyor. Türk askerinin sınırdaki hareketliliği, yapılan tatbikat ve ambargo seçenekler arasında.

10 soruda referandum yapılırsa neler olur!

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN "KUZEY IRAK'I HİÇ YALNIZ BIRAKMADIK" DEDİ, NEYİ KAST ETTİ?

Kuzey bölgesel yönetimi 2013'ten itibaren siyasi ve ekonomik kriz içerisinde. Bir yandan Bağdat, diğer yandan İran tarafından sıkıştırıldı. İran destekli Talabani ve Goran hareketleri de Süleymaniye merkezli olarak bölgesel yönetimi baskı altına aldı. Bu krizlerle boğuşurken 'nin yanında duran tek güç Türkiye'ydi. Gerek petrol transferi yani ekonomik olarak, gerek askeri olarak gerek ise siyasi anlamda Erbil'i Bağdat'ın karşısında yalnız bırakmayan güç Türkiye oldu.

10 soruda referandum yapılırsa neler olur!

DAEŞ ERBİL'E GELDİĞİNDE BARZANİ TÜRKİYE'DEN YARDIM İSTEMEMİŞ MİYDİ?

Son 4 yılda , karşı karşıya kaldığı krizlerde hep Türkiye'den yardım istedi. 2014'te DAEŞ teröristleri Erbil'in kapısına dayandığında Türk askerini çağırdı. Başika'yı adres gösterdi, Bağdat'ın da onayı ve davetiyle Türk askeri Başika'da peşmergeye sonrasında Musul operasyonunda Araplara eğitim verdi.

10 soruda referandum yapılırsa neler olur!

TÜRKİYE'NİN KUZEY IRAK'A YAPTIRIMI NE OLUR?

Ekonomik olarak Kuzey bölgesel yönetiminin tek çıkış noktası Türkiye. Türkiye kapıyı kapattığı anda bir tarafında Suriye savaşı, bir tarafında petrolüne göz diken İran, diğer tarafında ise zaten yıllardır krizler yaşadığı Bağdat olan Erbil yönetimi, Türkiye'nin tek hamlesiyle dört duvar arasına sıkışır. bir adım atarken mutlaka bunları da düşünmeliydi.

10 soruda referandum yapılırsa neler olur!

REFERANDUM OLURSA TÜRKİYE NE YAPACAK?

Bu girişim beraberinde bölgesel bir çatışma ortamını tetikleyebilir. Kaldı ki sonrasında bu sürecin içerisine PKK terör örgütünün dahil olma ihtimali yüksek. Durum böyleyken yani Türkiye'nin yanı başında bir terör oluşumu kurulmaya çalışılırken, Türkiye buna müsaade etmez. Nasıl Suriye'de PYD terör örgütünün benzer girişimi olduğunda müdahale edildiyse, 'ta da PKK kaynaklı her hangi bir girişim karşısında gereken müdahale yapılacaktır, Türkiye'nin bu anlamda özellikle de bu tarz terör oluşumlarına karşı önemli bir caydırıcılığı var.

10 soruda referandum yapılırsa neler olur!

REFERANDUM OLURSA ÇATIŞMA BAŞLAR MI?

'nin girişiminden geri adım atmaması halinde Bağdat ile Erbil arasındaki siyasi kriz, bir çatışma ortamına dönecektir, bu en çok beklenen gelişme olarak ihtimallerin başında geliyor.

SON DAKİKA