Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 soruda 'ın kararı

10 soruda Yunanistan'ın FETÖ kararı

Yunanistan darbeci FETÖ teröristlerini iade etmedi. Ankara'nın Atina'ya tepkisi çok sert oldu. Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu geri kabul anlaşmasının iptali dahil bir takım adımların atılacağını söyledi. Peki Yunanistan FETÖ'ye neden sahip çıkıyor, bu kararın arkasında hangi güçler var, Taha Dağlı bu konuyla ilgili soruları yanıtladı.

10 soruda Yunanistan'ın FETÖ kararı

YUNANİSTAN İLE FETÖ İADE SÜRECİ NE ZAMAN BAŞLADI?

15 Temmuz'un hemen sonrasında darbeci 8 terörist gasp ettikleri helikopterle Dedeağaç'a kaçtı, Türkiye'nin resmi talebiyle süreci başladı. hükümetinin verdiği sözlere rağmen, söz konusu 8 kişinin terörist ve darbeci olduğu resmen ortada olmasına rağmen yüksek mahkeme iade etmeme kararı verdi.

10 soruda Yunanistan'ın FETÖ kararı

YUNANİSTAN BU KARARDAN DÖNEBİLİR Mİ?

Mahkemenin kararının yanı sıra bir de Yunan hükümetinin siyasi tasarrufu var. Adalet Bakanlığı teröristleri edebilir, Yunanistan Başbakanı Çipras'ın iade süreciyle ilgili 18 Temmuz'dan itibaren bir çok açıklaması oldu.

10 soruda Yunanistan'ın FETÖ kararı

YUNANİSTAN BÖYLE BİR KARARA NASIL CESARET EDİYOR?

ekonomik iflas geçirmiş bir ülke. AB'nin verdiği borçlarla ayakta duruyor. Memur maaşları, emekli ikramiyelerinin ödenmesi bile sıkıntılı durumda. Daha dün çiftçiler ek vergileri ve kemer sıkma politikalarını protesto için traktörleriyle otobanda trafiği kapattı. Ekonomik yönden AB'ye direk bağımlı bir konumda.

10 soruda Yunanistan'ın FETÖ kararı

ATİNA'NIN FETÖ'CÜLERE SAHİP ÇIKMASI NEYİ İFADE EDİYOR?

uluslararası bir terör şebekesi, bu işin arkasında 'la birlikte bağlı olduğu AB ve NATO'nun da parmağı olabilir. Yunanistan'ın, komşusu Türkiye'ye karşı böyle düşmanca bir tavır almaya cesaret etmesi FETÖ'nün uluslararası kirli ilişkilerinin bir kez daha ispatıdır.

10 soruda Yunanistan'ın FETÖ kararı

YUNANİSTAN'DAKİ FETÖ KARARININ ARKASINDA AB OLABİLİR Mİ?

AB, 'a bir çok konuda müdahale edebiliyor, fotoğrafın büyüğünde AB – ilişkisini görünce Yunanistan'ın da FETÖ teröristlerini etmeme kararında bir etki olma ihtimali yüksek.

10 soruda Yunanistan'ın FETÖ kararı

AB'NİN 15 TEMMUZ SONRASI TAVRINI HATIRLAYACAK OLURSAK BU KARAR SÜPRİZ SAYILIR MI?

AB ile NATO'nun 15 Temmuz sonrası tavrını hatırlayın. Darbeye çok geç tepki verdiler ama asıl tepkiyi darbecilere yönelik operasyonlar ve OHAL kararıyla gösterdiler. Yani Türkiye'de darbe olurken ses çıkarmadılar, yakalanan darbeci teröristlere hukuki operasyon yapınca kıyameti kopardılar. ile PKK'ya da sahip çıkıp, Türkiye'yi terörle mücadele ediyor diye suçlayıp, AP kararıyla müzakereleri dondurma tehdidini bile savurdular.

SON DAKİKA