Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni için en iyi 10 besin

Yeni anneler için en iyi 10 besin

YUMURTA

İyi bir protein kaynağı olan yumurta, ideal amino asit dengesini sağlar. Yumurta sarısında bulunan D vitamini, sizin ve bebeğinizin kemik gelişiminde önemli bir rol oynar. İçeriğindeki kolinle bebeğin hafıza oluşumunda hayati bir öneme sahiptir. Bu yüzden günde 1-2 yumurta tüketin.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

YULAF

En süt yapıcı besinlerden birisi olan yulaf aynı zamanda kolay sindirilebilir. Sıkça görülen doğum sonrası kabızlığa da iyi gelir. Demir içeriği anemiyi önler. Taze pişmiş yulafı bir kaşık bal, safran ya da taze meyvelerle tüketebilirsiniz.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

SOMON

Bebeğim sinir sistemi gelişimine yardımcı olan DHA içeren somon yeni doğum yapmış kadınlar için iyi bir besleyicidir. Protein ve B12 kaynağıdır. Bunlarla birlikte hamilelik sonrası depresyonu önler. Haftada 2 kez taze somon yemeye özen gösterin.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

ESMER PİRİNÇ

Esmer pirinç gibi tam tahıllı yeni annelerin beslenme programında olmalı. Enerji seviyenizi yüklseltir, kan şekeri seviyenizi sabitler. Lif gibi besleyici ögeleri normal pirinçten daha fazla barındırır. Süt miktarını ve kalitesini de artırır. Esmer pirinci pişirmeden önce birkaç saat suda bekletin. Bu şekilde daha kolay sindirilebilir ve besleyici olacak.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

YABANMERSİNİ

Güçlü bir antioksidan olan yabanmersini sizi ve bebeğinizi birçok hastalıktan korur. Annenin ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineralleri içerir. İçerdiği yeterli dozda karbonhidrat enerjinizi yükseltir. Günde 2 ya da daha fazla porsiyon yabanmersini tüketebilirsiniz.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

ISPANAK

Yeşil yapraklı bitkilerin hepsi yeni için gereklidir ancak ıspanak aralarında en önemlisi. A vitamini bakımından zengindir. İçerdiği folik asitle doğumda kaybettiğiniz kanı geri kazanmanız için yeni kan hücreleri üretimine yardımcıdır. Süt üretimine de yardım eder. Ispanakta bulunan manganez kemik, kıkırdak ve kolajen gelişiminde önemli rol oynar. Kalsiyum, C vitamini ve demir içerir. Ispanağı çiğ tüketebileceğiniz gibi çorbasını ve suyunu da içebilirsiniz.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

SÜT

Süt üretimini sütle destekleyebilirsiniz. İçeriğindeki D ve B vitamini, protein ve gerekli besleyicilerle bebeğin gelişiminde önemlidir. Emzirirken kaybettiğiniz kalsiyumu sütteki kalsiyumla tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda vücuttaki su kaybını da önler. Günde 2 bardak süt içmeye özen gösterin.

SON DAKİKA