5 günlük hava durumu
21 Ekim 2013, Pazartesi

Komutanlar, gelin-damadın önünü kesti!

  • Giriş Tarihi : 21.10.2013 10:31:12
  • Güncelleme Tarihi : 21.10.2013 11:28:44
  • CİHAN
Komutanlar, gelin-damadın önünü kesti!
Haberi Dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesi Yeşiltaş köyünde, 3 yıl aradan sonra ilk kez düğün yapıldı. İki kardeşin mutluluğuna komutanlar da ortak oldu.

Yüksekova'ya 40 kilometre uzaklıkta bulunan Yeşiltaş köyünde çifte mutluluk yaşandı. Yeşiltaş'ta yaşayan iki kardeş, aynı günde evlendi. Kardeşlerden Ercan Çoruh, Yüksekova merkezde ikamet eden Hüsna Genç ile Sinan Çoruh ise akrabasının kızı olan Begihan Çoruh ile hayatını birleştirdi. Aynı anda yapılan kardeş düğününe yoğun katılım oldu. Yüksekova 7. Hudut Alayı Komutanı Cemalettin Doğan ve 3. Piyade Tümeni Kurmay Başkanı Mehmet Yılmaz da düğüne katılarak köylülerin mutluluğunu paylaştı.

KONVOYUN ÖNÜNÜ KOMUTANLAR KESTİ

Dağlıca köprüsünde Yüksekova'dan gelen gelin konvoyunun önünü kesen komutanlar, sağdıç ve dağmadın babası ile pazarlık yaptı. Pazarlık neticesinde sağdıçtan bir inek alan komutanlar, ineği geline hediye etti. 7. Hudut Alayı Komutanı Cemalettin Doğan, daha sonra yanlarında getirdikleri ay yıldızlı bayrağı öperek geline hediye etti. Bayrağı alan gelin öpüp alnına koydu.

Burada kısa bir konuşma yapan Cemalettin Doğan, "Şimdi bu topraklarda, bu köyde biliyorsunuz uzun zamandan beri burda düğün yapılamadı. Yaşanan bazı acılardan dolayı bizim de sizlerden isteğimiz şu; inşallah ebedi huzuru ve ebediyyen bu huzur içerisinde yaşayacak nesiller yetiştirmeniz. Evlere de biraz sahip çıkacak olan bayanlardır, erkekler biraz şey kalıyor. Sizlerden özellikle evlerinize sahip çıkmanızı istiyorum. Biz de yolunuzu kestik bu mutluluğunuzu paylaşmak için." dedi.

DÜĞÜN SAHİPLERİNE HEDİYE, ÇOCUKLARA HARÇLIK

Daha sonra düğün alanına geçen komutanlar, beraberinde getirdikleri hediyeleri düğün sahiplerine ve köyün kanaat önderine ikram etti. Düğün alanına girerken yollarını kesen çocuklara harçlık dağıtan komutanlar, çocuklarla birebir ilgilendi. Düğün alanında uzun süre kalan komutanlar, beraberlerinde getirdikleri altın takıları gelinlere taktıktan sonra düğün alanından ayrıldı.

Komutanların düğünlerine gelişinden mutlu olduklarını söyleyen köy muhtarı Sami Kartal, "3 senedir ilk düğün burada yapılıyor. İki kardeş aynı aynda evleniyorlar. Bir gelin getirdiler şimdi, diğer gelini getirmeye gittiler. Bütün misafirlerimize 'hoş geldiniz' diyoruz. Komutanlarımıza da 'hoş geldiler' diyorum. Köyün yolunu kestiler, düğün sahibinden bir inek aldılar. Komutanlarımız işte bugün mutlu günümüz, sizleri de aramızda görmekten mutlu oluyoruz. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz, sevincimize ortak oldunuz." diye konuştu.

Son yıllarda terör olaylarından çok çeken ve bır kaç kez baskına uğrayan Yeşiltaş köyünde 2011 Eylül ayında çıkan çatışmada iki köy korucusu şehit oldu. Köyde 2011 yılındaki bu çatışmadan bu yana eğlence tertip edilmiyor, düğün yapılmıyordu. Köy halkı yıllardır yas içinde yaşıyordu.

kalan karakter 1000

bora bora

2002 den sonra başbakan geldide kardeşlik birlik beraberlik kuvvetlendi.çok sevindirici güzel bir durum.bilimde sanatta teknoloji kültür kalkınma ve insanlıkta yücelelim.kinden nefretten küs yaşamaktan daha kötü ne olabilirki.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.10.2013 12:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.