Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Metrobüs

Metrobüs, kendine ait özel bir şeridi olan trafik yükünü azaltmak için kullanılan toplu taşıma aracıdır.

Giriş Tarihi: 14.05.2013 11:19 Güncelleme Tarihi: 26.01.2018 10:04
Metrobüsler, metroya benzer bir tarzda vaktinde ve zamanında duraklara erişebilen ve metroda olduğu gibi peronlardan yolcu iniş ve binişlerinin gerçekleştirildiği kendine ait yollarda ilerleyen bir sistemdir.

50 kilometre uzunluğunda ve 45 istasyona sahip metrobüs yolunda birden fazla hat işletilmektedir. Bu hatlar; 34 (Avcılar İÜ Kampüsü-Zincirlikuyu), 34A (Söğütlüçeşme-Cevizlibağ AÖY), 34C (Beylikdüzü Gürpınar- Cevizlibağ), 34G (Gürpınar TÜYAP-Söğütlüçeşme), 34Z (Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme), 34B (Avcılar İÜ Kampüsü-Gürpınar TÜYAP),34T (Avcılar İÜ Kampüsü-Topkapı).

Türkiye'de metrobüs projesi Ocak 2007 yılında başladı. Metrobüs, ilk etap Avcılar-Topkapı, ikinci etap Avcılar-Zincirlikuyu, üçüncü etap Avcılar-Söğütlüçeşme ve son etaptan sonra Söğütlüçeşme-Beylikdüzü arasında faaliyet göstermektedir.

Metrobüs sisteminin altyapı maliyeti metro ve benzeri toplu taşıma sistemlerinden çok daha ucuz olduğundan dolayı gelişmiş birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle metro hatlarını besleme ve yakın mesafe taşımacılığında birçok gelişmiş dünya metrosu, metrobüslerden faydalanmaktadır. Bazı ülkelerde ise gelişmiş metrobüs ulaşım ağları mevcuttur.
SON DAKİKA