Prostat kanseri tanısı konmuş hastalarda tedavi nasıldır?

Prostat kanseri tanısı konmuş hastalarda tedavi nasıldır?
28.09.2015 | 12:33

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Op. Dr. Göksel Verim, prostat kanserinin tedavisi hakkında bilgi veriyor.

Hastalığın evresine bağlı olarak, erkeklerin birden fazla tedavi yöntemi seçenekleri mevcuttur. Hasta için uygun tedavi yöntemine karar vermeden önce potansiyel risk ve yararları da içeren birçok faktörün göz önüne alınması gerekir. Günümüzde kullanılmakta olan tedavi seçeneklerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

Cerrahi (Radikal prostatektomi):

Radikal prostatektomide cerrah prostat bezinin tamamını ve çevresinde dokuların bir kısmını çıkartır. Bu cerrahi girişim eğer kanser prostatın dışına taşmamış ise yapılır.

Radyasyon tedavisi:

Dış huzme / üç boyutlu konformasyonel radyasyon terapisi (3D-CRT), iç huzme (brakiterapi) ve sistematik radyasyon terapisi.


Hormon tedavisi:

Tedavide amaç testislerde üretilen ve prostat kanser hücrelerinin büyümesini sağlayan androjeni azaltmaktır. Tedavi, genellikle prostat kanseri, prostat dışına yayılmış ve tedaviden sonra tekrarlamış olan kanser vakaları için kullanılır. Bazı T3 kanserlerinin radyasyon tedavisi ile birlikte kullanılır.

Kemoterapi:

Kanseri prostat dışına yayılmış olan ve hormon tedavisine cevap vermeyen hastaların tedavisi için bir seçenektir. Bütün kanserli hücreleri yok etmesi beklenmez. Fakat kanseri azaltır büyümesini yavaşlatır ve ağrıyı azaltır.

Ağrı ve diğer belirtilerin tedavisi:

Prostat kanseri tedavisi sırasında hastanın yaşam kalitesini de yükseltmeye yönelik girişimlerin de ayrı bir önemi vardır. Özellikle bu hasta grubu için ağrı, hastanın gerek fiziksel gerekse de ruhsal mücadele gücünü azaltan faktör olduğu için etkin ve güvenli bir şekilde tedavi edilmelidir.

Alternatif veya tamamlayıcı tedaviler:

Tamamlayıcı ve alternatif ilaçlar geleneksel tıp tedavileri dışında sağlık pratiklerinin ve sistemlerinin değişik bir gurubudur. Bunların arasında Çin geleneksel bitkisel gıda takviyeleri, özel karışımlar, akupunktur, masaj ve diğer tedavi yöntemleri sayılabilir. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan bu şekilde değişik tedavi yöntemleri duyabilirsiniz. İnsanlar vitaminleri, bitkisel takviyelerini, anti-stres ürünleri veya birçok alternatifi kanserinizi tedavi etmek ya da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamak için önerebilirler. Bu ürünlerin bazıları bazı şartlar altında zararsızdır, bazıları zararlıdır ve bazılarının ise yararlı olduğu henüz kanıtlanmamıştır.

SON DAKİKA