Prostat şikayetleri (belirtileri) nelerdir?

Prostat şikayetleri (belirtileri) nelerdir?
19.03.2016 | 17:48

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Op. Dr. Ruhi Güngör, prostat şikayetleri (belirtileri) hakkında bilgi veriyor.

Prostat ileri yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur. Prostatın nedeni ise kesin olarak bilinmemektedir. Prostatın iç bölümünde idrar yolunu saran bezler büyümeye başlamaktadır. Bu büyüme idrarın akmasında engel oluşturur. Bu engel her zaman her kişide aynı değildir. İdrarın akması azaldığı gibi tam olarak kesilme de söz konusu olabilir. İdrarın akımı için mesane daha hızlı olarak çalışmaya başlar fakat bu zamanla yeterli olmaz ve mesane içerisinde idrar birikmeye başlar. Mesane tam anlamıyla boşalmadığı için enfeksiyon ve taş oluşumu gözlemlenebilir.
Prostat büyümesinin belirtileri de şu biçimdedir. Kuşu gece ve gündüz fazlaca idrara çıkar. Birey sıkıştığı için acil olarak işemek ister. Bazı durumlarda tuvalete ulaşamadan kişi idrarını kaçırabilir. İdrara başlamada güçlük ve idrar akımlında zayıflıkta olabilir. Damlalar halinde ya da kesik olarak idrar atımı gerçekleşebilir. İdrara çıkılmasının ardından mesanede idrar olduğu hissi yine kişide uyanabilir.
Bu belirtiler prostat büyümesinin yanında başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu nedenle kesin tanı doktorlar tarafından konulmalıdır.

SON DAKİKA