Bakan Selçuk'tan son dakika haberi: Okullar ne zaman açılacak? Ortaokul ve liseler için (8,9,10,11 ve 12.sınıflar) açılış tarihi belli mi? | Video

Bakan Selçuk'tan son dakika haberi: Okullar ne zaman açılacak? Ortaokul ve liseler için (8,9,10,11 ve 12.sınıflar) açılış tarihi belli mi? | Video
28.09.2020 | 21:16

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı ve son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Öğrenci ve velilerinin gündeminde yer alan bu durum nedeniyle araştırmalar artarken gelecek resmi açıklamalar için merakla bekliyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konu ile ilgili son dakika açıklamalarında bulundu ve o tarihi işaret etti. Peki; okullar ne zaman açılacak, 5 Ekim'de başlayacak mı? 9,10,11 ve 12.sınıflar okula ne zaman gidecek?

Corona virüsü salgını nedeniyle uzaktan eğitim şeklinde devam eden okullarda yüz yüze eğitim ilkokul 1.sınıf öğrencileri için 21 Eylül tarihinde başlamıştı. Diğer sınıflardaki öğrenciler ise okula başlama tarihlerini araştırmaya devam ederken son dakika haberleri de bu yönde gelmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca okullar ne zaman açılacak sorusuna yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Peki; okullar ne zaman açılacak, 5 Ekim'de başlayacak mı? 9,10,11 ve 12.sınıflar okula ne zaman gidecek?

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?
Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı araştırılırken son dakika haberleri de gelmeye devam ediyor. Öğrenciler ve velileri resmi açıklamaları yakından takip ederken detaylar ise şu şekilde;

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Koca açıklamasında şunları söyledi; Okulların açılmasıyla ilgili genel karar alınmıştı. Hazırlık ve 1. sınıfların 21'inde açılmasıyla ilgili bakanlıklar bir çalışma yaptılar. Bu dönemde 2+5 gün şeklinde bir uygulamaya geçilecek. Salgının çok yoğun olduğu illerde ise gerektiğinde Hıfzıssıhha kurulları başlatmama kararı alabilir. 2-3 hafta içerisinden salgının durumu tekrar değerlendirilip ona göre kademeli geçişin olup olmayacağı ya da nasıl olacağı değerlendirilecek.

Bakan Ziya Selçuk, katıldığı bir canlı yayında şu an uzaktan eğitimde olan ortaokullar ve liselerin durumuna ilişkin flaş açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, diğer sınıfların durumuna ilişkin şu sözleri kullandı:

Bilim Kurulu'nun öneri paketi oluyor. Genel sadece okul değil çevre hayatla ilgili. Sağlık Bakanlığı bir çalışma yapıyor. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde istişare yapılıyor. Daha önceki yıllarda biz arkadaşlarla oturup şu tarihte açılsın diyebiliyorduk. Şimdi bu iş bütünsel bir iş. Bu süreçte Sağlık Bakanımızın, Kabine'de yapacağı sunumun sonucunda ortaya çıkan tabloda önümüzdeki sürece baktığımızda "Şu şu sınıflar açılabilir" önerisi geliyor. Bizim de önerimiz geliyor. Bunun doğrultusunda adımları atıyoruz.

2. SINIFLAR OKULA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bakan Selçuk kademeli eğitimde hangi sınıfların okula başlayacağı ile ilgili şunları ifade etti;

Okuma yazma sürecinde okuma bayramı diye bir şey var. Bu Mart'tan sonra çocuklar hazır olur. Daha sonra yıl sonuna doğru eğlenceli bir şekilde çalışma yapılır. Bu çocuklarımız işin temelini aldılar. Fakat eksik kaldıkları yerlerde bu çocuklarımızı ilk önce yüz yüze eğitime almak istiyoruz. 2. sınıfları okula almak için çalışmamız var.

SON DAKİKA