Karnabahar (Brassica oleracea 'Botrytis') nelere iyi gelir? Karnabaharın (Brassica oleracea 'Botrytis') faydaları nelerdir?

Karnabahar (Brassica oleracea 'Botrytis') nelere iyi gelir? Karnabaharın (Brassica oleracea 'Botrytis') faydaları nelerdir?
18.03.2015 | 17:57

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Karnabahar (Brassica oleracea 'Botrytis'), fosfat ve potasyum ihtiva eden ve içeriğinde, kadınları göğüs kanserine karşı koruyan 'indol-3 karbonal' bulunan karnabaharın, lahanadaki besin değerinin çoğuna sahiptir. Uzmanlar karnabaharın çiçek olduğu için, bol bol fosfor ve vitamin, cinsiyet hormonu, E vitamini ve protein içerdiğini söylemekte. Bu maddeleri ile cinsel gücü de artırır, buna bağlı olarak kalp rahatsızlıklarını da giderir. Sinirleri ve beyni iyi çalıştırır ve yıpranmayı önler. Başta potasyum minerali olmak üzere, beden için yararlı önemli besin maddelerini bolca içerir. Karnabahar (Brassica oleracea 'Botrytis'), tüm turpgiller'deki sebzeler gibi bedenin kansere yakalanma riskini aza indirir. Özellikle kalınbağırsak ve mide kanserlerine karşı etkilidir. Antioksidan madde yönünden de zengin olduğu için kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarakt hastalığına yakalanmayı önler. Karnabahar, demir minerali oranı yüksek olduğu için kansızlığı da önler. Potasyum minerali yönünden zengindir, bu yüzden de yüksek tansiyonu düşürür, tansiyonu belli düzeyde tutar.

SON DAKİKA