Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BEN ÖMER!

GÜLŞAH N. MARAŞLI

BEN ÖMER!

53. Antalya Film Festivali sona yaklaşıyor. Sabah Gazetesi, ATV, Ahaber olarak sponsor olduğumuz festivalin görkemli açılış gecesini Ahaber'de canlı olarak yayınladık. Bu yıl da Türk ve yabancı yıldızları bir araya getiren festival, yine seyircisinden tam not aldı.

BEN ÖMER!

Festivalde belki de en öne çıkan, daha doğrusu izleyenleri en fazla etkileyen, hatta gözyaşlarına boğan film, "Ben Ömer" isimli belgeseldi… Öyle ki, izleyenlerin hepsi hala "Ömer"di!

BEN ÖMER!

15 Temmuz darbe girişimi Türk siyasi hayatının en büyük kırılma noktalarından biri olarak tarihe geçti. Darbe gecesi tankların üzerine ölümü göze alarak yürüyen halk, sayısız kahramanlık destanı yazdı. Ama bu kahramanlık destanını yazanlar arasında biri vardı ki, sadece darbe girişiminin değil, belki de bir ülkenin kaderini değiştirdi. O kahraman Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli Astsubay Ömer Halisdemir'di. Ömer zor şartlarda okumuş, gün olmuş çobanlık yapmış gün olmuş ülkesi için en zor görevlerin üstesinden gelmişti. Vatanını, bayrağını canından üstün tutmuş, komutanının emriyle gözünü kırpmadan darbeci generali alnından vurup şehadete ulaşmış bir kahramandı. İşte bu kahramanın hayatı Mesut Gengeç'in yönetmenliğinde festival izleyicisiyle buluştu.

BEN ÖMER!

Yıllar geçecek, 15 Temmuz kahramanlarının hayatları, darbe girişiminin kara gecesi, daha pek çok filmle anlatılacak. Ve başrol hep "Ömer" olacak!

BEN ÖMER!

15 Temmuz darbe girişimi gecesinin anıldığı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel ile Festival Direktörü Elif Dağdeviren'in ev sahipliğinde düzenlenen Festivali'n Ulusal Yarışma bölümünde Altın Portakal ödüllerine aday gösterilen, ikisi belgesel on iki film belirlenmişti. Dünya ve yurt içinde önemli başarılar kaydetmiş yapımların öne çıktığı 53. Festival seçkisi sinemamızın git gide gençleşmekte olduğunu gösteriyor.

BEN ÖMER!

53. Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma filmlerini tekrar hatırlayalım:
ALBÜM / Mehmet Can Mertoğlu ilk film
BABAMIN KANATLARI / Kıvanç Sezer ilk film
EŞİK / Erkan Tahhuşoğlu, Ayhan Salar ilk film
GENÇ PEHLİVANLAR / Mete Gümürhan ilk film
MAVİ BİSİKLET / Ümit Köreken ilk film
ORHAN PAMUK'A SÖYLEMEYİN KARS'TA ÇEKTİĞİM FİLMDE KAR
ROMANI DA VAR / Rıza Sönmez ilk film
RAUF / Barış Kaya- Soner Caner ilk film
RÜYA / Derviş Zaim
RÜZGARDA SALINAN NİLÜFER / Seren Yüce
SİYAH KARGA / Tayfur Aydın
TEREDDÜT / Yeşim Ustaoğlu
TOZ / Gözde Kural ilk film

BEN ÖMER!

ALBÜM:
Dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası Bölümü'nden France 4 Visionary Award, Kudüs Film Festivali'nden FIPRESCI Ödülü'yle dönen Mehmet Can Mertoğlu imzalı "Albüm", ırkçılık üzerine bir etüd ve burjuva ahlakının riyakarlığını hedef alan bir kara komedi. Evlat edindikleri bebeğin kendilerinin olduğunun sanılması için düzmece hamilelik ve doğum fotoğrafları çektirerek bir albüm hazırlayan, ardından da başka bir kente yerleşen genç çiftin öyküsünü anlatıyor. "Albüm"de bu genç çifti Şebnem Bozoklu, Murak Kılıç, Zuhal Gencer Erkaya, Muttalip Müjdeci, Müfit Kayacan ve Rıza Akın canlandırıyor.

SON DAKİKA