Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hakkında bilinmeyenler!

Çin İmparatorluğunu Türk akınlarından koruyan ve bugünlerde Çin ile özdeşleşen ... İnsan eliyle yapılmış en büyük yapı. Gelin Çin Seddi hakkında az bilinen bilgilere göz gezdirelim...

Çin Seddi hakkında bilinmeyenler!

Po körfezinin kıyısında başlayan , Pekin'in kuzeyinden geçip batıya, Huang-Ho nehrini ikiye bölerek de güneybatıya ulaşıyor.
Tarih boyunca birçok farklı isimle anıldı. 19. yüzyıl sonlarına doğru "Çin Seddi" ismini aldı.

Çin Seddi hakkında bilinmeyenler!

Günümüzdeki ismine gelene kadar "bariyer", "kale", "kemer" ve hatta "mor hudut" ve "dünyanın ejderhası" gibi isimlerle anıldı.
'nin inşaatı MÖ. 221 ile MS. 608 yılları arasında başladı.

Çin Seddi hakkında bilinmeyenler!

'nin tamamlanması 2.000 yıldan daha fazla sürdü
Bugün var olan Ming Hanedanı devrinden kalan 2.500 kilometrelik kısım ise 1358–1644 yılları arasında inşa edildi. Yapının bitiş tarihi olan 1644, aynı zamanda son Ming hükümdarının yıkıldığı tarihe denk geliyor. Bu tarihlere bakıldığında Çin Seddi'nin 2.000 yıldan daha fazla bir zamanda tamamlandığını söylemek mümkün.

Çin Seddi hakkında bilinmeyenler!

'nin en önemli özelliği ise, dünyadaki en uzun savunma duvarı olması. Yıkılmış olan kısımlarıyla beraber uzunluğu 8.851 kilometre...
Çoğu insan Çin Seddi'nin uzunluğunu 6.270 kilometre olarak bilse de, bu uzunluk yalnızca duvarın uzunluğu. Bilinen uzunluğa bariyerler ve surlar da eklenildiğinde gerçek uzunluk 8.851 kilometreye ulaşıyor.
Ziyaretçileri her 200 metrede bir kule veya kale karşılıyor. Duvarlarda da okçular için yapılmış bolca siper alanı bulunuyor.

Çin Seddi hakkında bilinmeyenler!

Duvarların taban kalınlığı 7 metre, üst kalınlığı ise yaklaşık 6 metre. Kalın duvarların üzerinde atlarla, hatta arabayla bile yolculuk yapmak mümkün.
Sanılanın aksine tüm duvarları tuğladan oluşturulmayan setin inşasında toprak, taş, plastik, ahşap, tuğla, kil veya kireç taşı gibi o dönemin malzemelerinden faydalanıldı.
Yüksekliği yer yer değişiklik gösteren 'nin yaklaşık 8 metrelik en yüksek kısmı ise, Heita Dağı üzerindeki gözetleme kulesinin olduğu bölüm.

Çin Seddi hakkında bilinmeyenler!

Kullanılan maddeler değişiklik gösterdiği için bazı duvarlar diğerlerine göre daha zayıf oldu. Zayıf duvarlar daha kısa boylu yapıldı.
'ndeki zayıf duvarların amacı düşmanlardan korunmak değil, düşmanı yavaşlatmaktı.

Çin Seddi hakkında bilinmeyenler!

'nin inşasında yaklaşık 9 bin kişinin çalıştığı söylentiler arasında.
Yapılış amacı, herkesin bildiği gibi savunma ancak başka sebepleri de var. Şimdi onların neler olduğuna bakalım.

SON DAKİKA