Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hakkında bilmeniz gerekenler!

dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden birisi... Rahat ekonomik araçları, refah seviyesi ve aktif siyasetten uzaklığı ile birçok insanın ilgisini çekiyor. Gelin İsviçre hakkında bilmediğimiz şeyleri inceleyelim...

İsveç hakkında bilmeniz gerekenler!

1. Resmî adı İsviçre Konfederasyonu olan İsviçre'nin temelini oluşturan konfederasyonun kuruluşu 13.yüzyılın sonu ve ülke, 1499 yılından beri bağımsız!

1798 yılında Napolyon'un işgaliyle bağımsızlığını kaybetmiş olsa da 1815 yılında tekrar bağımsızlığını kazanmıştır.

İsveç hakkında bilmeniz gerekenler!

2. İsviçre; Jura Dağları, İsviçre platosu ve Alpler arasında kalan bir Batı Avrupa ülkesi!

Alpler'in kuzey ve güney yamaçlarında bulunur.

İsveç hakkında bilmeniz gerekenler!

3. Diğer Avrupa ülkelerine göre çok da büyük sayılmayan bir yüz ölçümüne sahip: 41.285 kilometre!

, Birleşmiş Milletler'e dahil olan ülkeler arasında yüz ölçümü bakımından 135. sırada yer alır ve ülke alanının büyük kısmını Alpler kaplar.

İsveç hakkında bilmeniz gerekenler!

4. Kuzeyde Almanya, batıda Fransa, güneyde İtalya ve doğuda Avusturya ve Lihtenştayn ülkeleriyle komşu.

İsveç hakkında bilmeniz gerekenler!

5. Ülke ılıman bir iklime sahip ancak kantonlarda ufak farklılıklar görülebilir. En sıcak ayları ise haziran, temmuz ve ağustos…

Yaz ayları sıcak olmasına rağmen en fazla yağış yine yaz aylarında gözlemlenir. 'ye bahar ve yaz aylarında gidebileceğiniz gibi kış aylarında giderek Alpler'de kayak yapmanın zevkini tadabilirsiniz.

İsveç hakkında bilmeniz gerekenler!

6. 2017 yılında yapılan sayımlara göre İsviçre nüfusu 8,42 milyon ve vatandaşların çoğu Alpler yerine büyük şehirlerin olduğu platoda yaşıyor.

Kilometrekareye 190 kişi düşer. Nüfusun 130 binini Türk vatandaşlar oluşturur.

İsveç hakkında bilmeniz gerekenler!

7. Toplam 26 kantondan oluşan İsviçre'nin resmî başkenti Bern şehri. Bunun dışında Zürih, Basel, Lozan ve Cenevre en önemli şehirler arasında.

Kantonlarını merak edenler için şöyle yazabiliriz: Aargau, Appenzell Ausserrhoden, Appenzell Innerhoden, Basel-Landschaft, Basel-Stadt, Bern, Cenevre, Fribourg, Glarus, Graubünden, Jura, Luzern, Neuchâtel, Nidwalden, Obwalden, Schaffhausen, Schwyz, Solothurn, St. Gallen, Thurgau, Ticino, Uri, Valais (Wallis), Vaud, Zug ve Zürih.

SON DAKİKA