Dr. Halit Yerebakan "Mutlaka grip aşısı yaptırın"

Dr. Halit Yerebakan
31.12.2015 | 09:48

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Kış mevsimin gelmesiyle hastalıklar arttı. Hastalıkların başında gelen grip, A Haber'de yayınlanan Kadraj programında ele alındı. Programa konuk olan Kalp ve Damar Cerrahı Dr. Halit Yerebakan gripten korunmanın yollarını anlattı. Grip hastalığının ölümcül tehlikesine dikkat çeken Yerebakan, "Mutlaka grip aşısın yaptırın" dedi.

"GRİP BİNLERCE KİŞİYİ ÖLDÜRÜYOR"
Zayıf olan kişiler, çok sık hastalanan kişiler bunlar yaptırmak zorunda olan insanlar. Bakın yaptırabilirler demiyorum, bunların mutlak suretle yaptırması lazım. Grip her yıl binlerce insan öldürüyor. Hiç kimse biliyor mu grip yüzünden öldüğünüzü, yok ama ben grip sebebiyle kalp nakli yapmış bir cerrahım.
"VİRÜS BAŞKA ORGANLARI DA ETKİLER"
Bu virüs vücudumuzda çeşitli organlarımızı tutabiliyor, böbreklerimizi tutabiliyor, kalbimizi tutabiliyor, başka yerleri de tutabiliyor. Kalbi tuttuğu zaman kalp kasında bir iltihabi reaksiyon yapıyor ve bunun üzerine kalp yetersizliğine gidiyorsunuz. Sadece basit bir grip diye düşündüğümüz enfeksiyondan dolayı, virütik bir enfeksiyon, bu enfeksiyondan dolayı kalp yetmezliğine gidip kalp nakline kadar giden hastalar var. O yüzden ben özellikle ailelere de söylüyorum. Hem kendilerini korumak için yapabilirler hem çocuklarına da yaptırabilirler, çocuklar için de oldukça güvenli. Herkes şunu soruyor; 'Acaba gebeler yaptırabilir mi?' diye, gebeler içinde bu ilk üç aylık dönemde yaptırmasa daha iyi olur diyen çalışmalar var ama ilk üç ayda bile kabul eden yaptırması uygundur diyen araştırmalar da var.
SON DAKİKA