Kapalı burun ameliyatı nedir?

Kapalı burun ameliyatı nedir?
01.10.2018 | 16:00

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz, kapalı burun ameliyatları hakkında bilgi veriyor.

Kapalı burun ameliyatı nedir?

Kapalı burun estetiği; burun estetiği yaptırmak isteyen ve ameliyatta oluşabilecek komplikasyonlardan korkan ya da ameliyat izi kalması durumu yaşamak istemeyen kişilerin yoğunlukla tercih ettiği bir yöntemdir. Bu yöntem genel olarak tecrübeli estetik cerrahlar tarafından yapılıyor. Bunun nedeni ise kapalı burun ameliyatında burun derisi kaldırılmadan işlem yapılmasıdır. Bu yüzden cerrah burun yapısını tam anlamı ile göremediği için işlem yapmak daha zordur. Genel olarak cerrahın tecrübesi ile eş değer oranda başarılı olunur.

Kapalı burun ameliyatları da iki şekilde yapılıyor. Bunlardan ilki; işleme başlarken burnun ucundaki kıkırdaklar görülmeksizin, burun kanat kıkırdağının üst kısmından 3-5 mm lik bir parça çıkarılır. Burnun kemerli kısmı cerrahi müdahale ile anır ve burun kemiği daraltılır. Bu işlem genel olarak bir veya iki saatte biter. İyileşme sürecinde sonuçların olumlu olması açık burun ameliyatına göre daha yüksektir. Özellikle dikiş izi veya enfeksiyon kaynaklı iltihaplanmalar daha az görülür. Fakat diğer kapalı burun ameliyatı yöntemine göre de daha az etkilidir.

Diğer kapalı burun ameliyatı yönteminde ise; burnun ucu kıkırdakları delikler içinde doğrultulur. Burada açık teknik yöntemi ile burun kemeri alınır. Daha sonra burun ışıkları rekonstrükte edilir. Bu ameliyat zor gözükse de burnun kıkırdak yapısı görüldüğü ve hastanın burnu daha net göründüğü için ameliyat bitmeden burun üzerinde değişiklikler yapılabilir.

SON DAKİKA