44 yaşındaki Murat 124'e gözü gibi bakıyor | Video

44 yaşındaki Murat 124'e gözü gibi bakıyor | Video
02.12.2020 | 08:50

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Burdur'da oto yıkamacı Turan Hayta (62), 4 yıl önce 5 bin liraya satın alarak 30 bin lira masraf ettiği 1976 model Murat 124 marka otomobiline gözü gibi bakıyor. Aracını haftanın bir günü iş yerine getiren Turan Hayta, sürekli satın almak için teklifte bulunanlar olduğu aracını kesinlikle satmayı düşünmediğini söyledi. Hayta, "Asla satmak gibi bir niyetim yok. Adımı taşıyan torunuma bırakacağım en güzel mirasım bu otomobil olacak" dedi.

Burdur Eski Sanayi Sitesi'nde oto yıkamacı Turan Hayta, 4 yıl önce satın alıp 35 bin lira masraf ettiği 1976 model Murat 124 marka otomobilini haftada bir günü iş yerine getiriyor. Hayta, otomobili görenlerin kendisine satın alma teklifinde bulunduklarını belirterek, "Asla satmak gibi bir niyetim yok. Adımı taşıyan torunuma bırakacağım en güzel mirasım bu otomobil olacak" dedi.


'ESKİDEN TAKSİCİLİK YAPTIM'
Otomobilini 4 yıl önce 5 bin liraya satın aldığını anlatan Turan Hayta, "30 bin lira masraf ettim. Helali hoş olsun. Benim zevkimi tatmin ediyor. Ben Murat 124 meraklısı bir insanım. Ben eskiden taksicilik yaptım. 124'üm vardı. O arabamı şimdi görsem 50- 60 bin lira isteseler alırım" diye konuştu.


'HAFTADA 2-3 DEFA TEMİZLERİM'
Otomobilini takas etmek için 100 bin lira değerinde BMW marka bir otomobil teklif edildiğini anlatan Turan Hayta, "150 bin lira verseler yine satmam. Bu benim hobim. 1982'den 1995'e kadar taksicilik yaptım. 1988'e kadar Murat 124'le taksicilik yaptım. Onun için Murat 124'ün bende ayrı bir yeri var. Arabayı haftanın bir günü garajdan çıkarıyorum ve iş yerine getiriyorum. Pazar günleri dışarı çıkarırım. Bu araba benim canım, gözümün nuru. Modelli arabalarım var. Onları ayda bir temizlerim ama bunu haftada 2-3 defa temizlerim" dedi.


'FREN SİSTEMİ ŞİMDİKİ ARABALARDA YOK'
Otomobilinde LPG sistemi olmadığını vurgulayan Turan Hayta, şöyle devam etti:
"Bu arabaya bineceksen orijinal haliyle bineceksin. Benzinliyse benzinli bineceksin. Murat 124'lerde fren sistemi şimdiki arabalarda yok. Bunlar 1971'de çıktı, 4 tekerde disk frenlidir. Bunlardaki fren sistemi diğer arabalarda yok. onların arka frenleri kampanalıdır. Emniyet bakımından frenleri çok şahanedir. Frene dokunduğundan dördü birden tutar aynı anda."


Otomobilini haftada bir sefer iş yerine getirmesine rağmen 10- 15 kişinin 'Satacak mısın?' diye sorduğunu kaydeden Hayta, "Ben bunu satmak amacıyla toplatmadım. Kendi zevkim için toplattım. Bindim mi o bana yetiyor" dedi.


Turan Hayta'nın kendisiyle aynı adı taşıyan torunu ise dedesinin Murat 124 marka otomobilini kendisine bırakacak olmasından dolayı mutlu olduğunu söylerken, dedesine teşekkür etti.

SON DAKİKA