Kars Sarıkamış sokaklarına inen ayılar kamerada | Video

Kars Sarıkamış sokaklarına inen ayılar kamerada | Video
28.11.2020 | 08:49

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Sarıçam Ormanlarında kış uykusuna yatmaya hazırlanan boz ayılar cadde, sokak ve kayak merkezinde yiyecek arıyor. İlçe halkının birlikte yaşamaya alıştığı ayıları zaman zaman cep telefonları ile görüntüleyenler onlara olan sevgilerini de 'şekerler', 'tatlı şeyler', 'benim kuzularım' gibi seslenerek dile getiriyor.

Bazen yalnız bazen yavruları ile birlikte kayak merkezine ya da ilçe merkezinin önüne kadar giderek yiyecek arayan boz ayılar, vatandaşları umursamadan çöp konteynerlarını devirerek içerisinde yiyecek arıyor. Vatandaşların sıklıkla gördüğü ayılar zaman zaman apartmanlara, parklara kadar giriyor hatta cadde ve sokaklarda ailece geziyorlar. Çöplükte karınlarını doyuran ayılar daha sonra ormanın yolunu tutuyorlar. İnsanların yaşam alanına kadar giren ayılar ilginç olduğu kadar renkli görüntülerde oluşturuyor. Cep telefonları ile evlerinden, otomobillerinden ya da cadde ve sokaklardan görüntüleyen vatandaşlar onlara duydukları sevgi sözlerini de 'şekerler', 'tatlı şeyler', 'benim kuzularım' diye seslenerek dile getiriyor. Otomobili ile giderken dağ yolunda ayı ve yavruları ile karşılayan ve onları cep telefonu ile görüntüleyen bir vatandaşın söyledikleri ise izleyenleri güldürdü.


Sarıkamış ilçesindeki Bayraktepe Kayak Merkezi'ndeki Kayı Snow Oteli yöneticisi Deniz Demir, ayıların bugüne kadar kimseye vermediğini ve onlarla yaşamaya alıştıklarını söyledi. Ayıların oteller civarı veya ilçe merkezindeki çöp kutularına atılan yiyeceklerin kokusuna alarak geldiğini ifade eden Demir, "Ne kadar ürkütücü olsalar da hepsi çok tatlı. Sosyal bir yapıya sahipler. Kimseye zararları yok. Sadece çöp konteynerlarını devirip etrafa saçıyorlar. Biz de her sabah oraları temizlemek zorunda kalıyoruz. Onları arada bir görüntülemek bizim içinde büyük bir zevk oluyor" diye konuştu.


Öte yandan Kars'ın Selim ilçesinin Akçakale köyünde de aç kalan bir tilki yerleşim alanına yaklaşınca vatandaşların sevgisi ve ilgisiyle karşılandı. Vatandaşlar tilkiyi elleriyle doyurdu.

SON DAKİKA