Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2019 yılında 'de 1 milyon 168 bin civarında trafik kazası meydana geldi. Söz konusu kazaların 993 bin 248'ini maddi hasarlı, 174 bin 896'sını ölümlü-yaralanmalı kazalar oluşturdu. Yaşanan kazalar incelendiğinde, kazaların en temel trafik kurallarını ihlal etmek ve dikkatsizlik sebebiyle ortaya çıktığı istatistiklere yansıdı. Generali Sigorta, hangi temel trafik kurallarının en çok ihlal edildiğini araştırdı.
Emniyet kemeri takmamak: Araç içerisinde bulunan ve genelde üç sabit noktası olan emniyet kemeri, araç sürücüsünün ve diğer yolcuların şiddetli bir esnasında dışarı fırlamalarını engellediği gibi doğru bir pozisyonda yolculuk yapmalarına da olanak sağlar. Araç içerinde can kurtaran vazifesi gören emniyet kemerini takmamak, yaşanan kazalarda ölüm ve yaralanma riskini doğrudan artıran faktörlerin başında geliyor.
Aşırı hız yapmak ve hız limitlerine uymamak: Türkiye genelinde, meydana gelen trafik kazaları nedenleri arasında "araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak" ilk sıralarda . aracın kontrolden çıkma ihtimalini artırmasının yanı sıra olası bir tehlikeyle karşılaşıldığında durma mesafesini de önemli ölçüde etkiliyor. Ayrıca yasal hız limitini aşmak, kazanın sonuçlarının da ağırlaşmasına neden oluyor. Alkollü olarak araç kullanmak: Trafik kazalarının büyük bir çoğunluğu da alkollü araç kullanılması sebebiyle yaşanıyor. Alkol almak araç sürücüsünün dikkatinin dağılmasına neden oluyor. Hem kendi aracı hem de diğer araçlar için kaza riskini maksimuma çıkarıyor.
Hatalı sollama yapmak: Hem araçtaki sürücünün hem de diğer sürücülerin güvenliği için güvenli sollama yapmak oldukça önemli. Her yıl trafikte yaşanan ölümlerin ve yaralanmaların nedenleri arasında hatalı sollama yapılması üst sıralarda yer alıyor.
Trafik işaretlerine uymamak: Sürücülerin yanlış davranışlarından ve trafik kurallarına uymamalarından kaynaklanan kazalar da can ve mal kaybına neden olan faktörlerin başında geliyor. Özellikle trafik ışıklı ve sesli trafik işaretlerine, trafik levhalarına ve yer işaretlemelerine uyulmaması bu kazaların en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Diğer hayati ihmaller: Sinyal vermeden dönüş veya şerit değiştirmek, takip mesafesine uymamak, sinyal vermeden dönmek, yasak yere park etmek, şerit ihlali yapmak, fazla yolcu taşımak gibi kural ihlalleri de hem can hem de mal güvenliğine neden olan diğer önemli nedenler arasında yer alıyor.
Dünyada 24 saniyede 1 kişi hayatını kaybediyorDünya Sağlık Örgütü'nün paylaştığı verilere göre, dünya genelinde her 24 saniyede 1 kişi yolda hayatını kaybediyor. Her yıl dünya genelinde 1,35 milyon insan, trafik kazasında ölüyor.
Trafik kazaları, insanların başlıca ölüm sebepleri arasında sekizinci sırada yer alıyor.
5-29 yaş grubu, trafik kazalarının asıl kurbanları arasında dikkati çekiyor.
Trafik kazaları, 15-29 yaş grubundaki gençlerin bir numaralı ölüm nedeni olarak gösteriliyor.
Düşük gelirli ülkelerde trafik kazaları ölüm oranı, yüksek gelirli ülkelere oranla, üç kat yüksek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA