Türkiye'nin en iyi haber sitesi
İLKER GEZİCİ
İLKER GEZİCİ

Tiyatrocu Osman Hamdi Bey

Ressam, arkeolog ve müzeci kimliğiyle tanınan 'in 3 tiyatro eseri olduğunu biliyor muydunuz? Eserleri tüm dünya tarafından tanınan Osman Hamdi Bey'in anısına, İletişim Başkanlığı tarafından hafta içinde önemli bir proje hayata geçirildi. Kaplumbağa Terbiyecisi, Kur'an Okuyan Kız, İki Müzisyen Kız, Yeşil Cami Önü, Silah Taciri gibi tüm dünyanın hayranlıkla seyrettiği eserler, '360 Gösterimi" kapsamında 'Osman Hamdi Bey Dijital Sergisi'nde özel bir gösterim tekniği ile görücüye çıktı. Osman Hamdi Bey'in 50'ye yakın eserinin üç boyutlu hologram ve özel projeksiyon cihazlarıyla izlenebildiği sergi 9 Kasım'a kadar Sultanahmet yerleşkesinde sanatseverlerle buluşacak.
Osman Hamdi Bey yeniden gündeme gelmişken, onun 3 tiyatro oyunu yazarak bu sanata da kayıtsız kalmadığını hatırlatmak istedim. Türkiye'de müzeciliğin başlamasına vesile olan Osman Hamdi Bey, Yabancı İşleri Müdürü olarak görev yaptığı Bağdat'tan Türkiye'ye döndüğünde üç tiyatro oyunu yayımlamıştı. Diyojen dergisinin 98'inci ve 105'inci sayılarında söz edilen 'İki Karpuz Bir Koltuğa Sığmaz' adındaki oyun Osman Hamdi Bey'e aitti. Ancak adını koymamış sadece 'Ben' olarak imzalamıştı.

Bir diğer oyunu, Fransızca olarak kaleme aldığı 'Uçurtma', Fransız Tiyatrosu'nda sahnelenmiş, oyunla ilgili Levant Herald gazetesinde yazı bile çıkmıştı. Yine 1872'de Osman Hamdi'nin bu kez 'Suçlayıcı Gözlük' adını taşıyan oyunu da sahnelendi. Üç perdelik komedi oyunu, Domataki ismindeki borsa tutkunu bir Rum'un karısı tarafından aldatıldığını sanması üzerine kuruluydu. Bu bilgiler ve daha fazlası Pera Müzesi'nin 2019 Mayısında yayınlanan 'Osman Hamdi Bey Bir Osmanlı Aydını' adlı kitabında mevcut. 67 yaşına sığdırdığı pek çok eserle adından bahsettiren Güzel Sanatlar Fakültesi'nin de kurucusu olan Osman Hamdi Bey'i bir kez daha saygıyla anıyorum.

Doluluk oranı yüzde 80'in üzerinde
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) BKM, DasDas, ENKA Sanat ve Zorlu PSM, yeni oyun üretimine destek sağlamak amacıyla Haziran'da Ortak Yapım Projesi başlatmışlardı. Detayları hafta içinde açıklanan proje kapsamında Ceyda Aşar'ın 'Oysa, Maviydi Gök Bu Sabah', Gökhan Erarslan'ın 'Nuh'un Gemisini Aramak', Şamil Yılmaz'ın 'Haset', Ülkü Oktay'ın 'Fikri'nin ' ve Zeynep Kaçar'ın 'Şirket' isimli oyunları desteklenecek. Oyun yazarlarına 7 bin 500 TL destek verilecek. Ayrıca Ahmet Sami Özbudak 'Şimdi Gerçek Bir Şey', Ceren Ercan 'Beni Sakın Yumruklardan', 'Bir İhtimal Daha Var', Firuze Engin 'Kusursuz Çiftin Harikulade Serüvenleri' ve Yeşim Özsoy 'Kum Zambakları ve Mümkün Dünyalar' isimli oyunları kaleme aldı.

Her kurumun ikişer oyunun yapımcılığını üstleneceği projede oyunlar önümüzdeki sezon sahnelenecek. Bu ortaklığın diğer büyük tiyatro kurumlarının da katılımıyla daha da büyüyüp sürekli hale geleceğine inanıyorum.
Öte yandan geçen ay sahnelerini açan Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas'ın "Temmuz ayında daha karamsar bir hava vardı ama şu an alınan önlemleri gören seyircimiz salonları doldurmaya başladı. Doluluk oranları yüzde 80'i aştı" şeklindeki sözleri de oldukça önemli. Umarım aynı doluluk oranlarına diğer tiyatrolar da ulaşır. Bu arada BKM'nin de Uniq İstanbul'u aldığını ve 10 yıl boyunca Uniq Hall sahnelerini kullanacağını hatırlatayım.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA