Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şevket Çoruh'un kavuğu hak etmediğini yazınca ortalık karıştı. Hak veren çok oldu, eleştirenler de oldu. Aslında bu polemikten sıkıldım ama cahilce yorum yapanlara meydanı boş bırakmamak gerekiyordu!
Halbuki çok basit bir soru sormuştum: Madem kavuğu veriyorsunuz, Çoruh'un oynadığı ses getiren üç tiyatro oyunu söyleyin. Yok, vallahi de, billahi de yok! Çoruh, konservatuvar mezunu değil. Yerli dizilerin patladığı dönemde oyunculuk kursuna giden, herkesin oyuncu yapıldığı bir dönemde kapağı 'Arka Sokaklar' dizisine atan ve birkaç popüler filmde rol alan ortalama bir oyuncu. Çoruh'un biyografisinde bile oynadığı tiyatro oyunu olarak sadece 'Caveman' (Mağara Adamı) oyunundan bahsediliyor.

USTALARA AYIP OLUYOR
Çoruh için hep şu söyleniyor; tiyatro açmak için evini sattı, tiyatroya hizmet ediyor ve kavuğu hak ediyor. Böyle çocukça argümanlarda bulunup kendinize güldürmeyin! O zaman tiyatro açan herkese kavuk verelim!
Bu devirde tiyatro açanı kutlarım ama Çoruh'tan sanki tiyatroda ekol oluşturmuş Kenter Tiyatrosu'nu kurmuş gibi bahsetmeyin lütfen, ustalara ayıp oluyor!
'Arka Sokaklar'dan ayrıldıktan sonra atarlı tweet atıp takipçi kasmak dışında bir derinliği olmayan ortalama bir dizi oyuncusunu kavuğu hak ediyor diye kimseye yutturmayın! Çoruh'a gelene kadar Pişekar takkesini (Daha önce yazdım; verilen kavuk değil, Pişekar takkesi, orijinal kavuk Dümbüllü Ailesi'nde) hak edecek birçok tiyatrocu var.
Maalesef adam kayırmacılık tiyatroda da var. Tiyatrodaki mesleki kıskançlık efsanedir! Ferhan Şensoy'un da kavuğu bari benim adamım, tiyatromda oynayan alsın diye Rasim Öztekin'e vermesi de yanlıştı. Kavuk ustadan çırağa geçer, arada bir jenerasyon fark olmalı ama Şensoy, Öztekin'den sadece 9 yaş büyük! Eğer jenerasyon farkı önemli değilse kavuğu Ali Poyrazoğlu, Haluk Bilginer, Zihni Göktay, Öztekin'den daha çok hak ediyordu.
Çoruh tercihi ise evlere şenlik! Sayın Öztekin bari siz Çoruh'un oynadığı, ses getiren üç tiyatro oyunu söyleyin lütfen! Çoruh'a gelene kadar Yılmaz Erdoğan, Engin Günaydın, Demet Akbağ, Tolga Çevik, Çağlar Çorumlu, Serkan Keskin, Binnur Kaya, Ahmet Mümtaz Taylan gibi kavuğu daha çok hak eden birçok yetenekli sanatçı var. Böyle yetenekli isimlerin yanında Şevket Çoruh kavuğu değil plaj şapkasını hak eder!

30 liraya F1 izlemek
Formula 1'in dokuz yıl aradan sonra ülkemize dönmesi İstanbul'un prestiji açısından büyük kazanç. Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, dünyanın en ucuz Formula 1 biletlerini satacaklarını açıklayarak bence doğru bir iş yaptı. Pistin belirli noktalarında günlüğü 30 liradan 90 liraya üç gün F1 izlettirmek, motor sporları tutkunları için müjdeli haber oldu.
Peki, sosyal mesafe nasıl korunacak? İstanbul Park'ın kapasitesi 220 bin kişi ama pandemi koşulları nedeniyle yüzde 50'nin altında bir kapasite ile 100 bin kişi ağırlanacak.
İstanbul Park'a vakti zamanında büyük yatırım yapılmıştı, bu pistin ölü yatırım olarak kalmaması için 9 yıl aradan sonra gelen bu şansı umarım iyi değerlendiririz.

Atlı zabıta olur mu?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atlı Zabıta Birimi kurulduğu açıklandı. Atlı zabıtalar ilk Taksim'de görüldüler.
Hadi polisin atlı birliklerini anlarım, toplumsal olaylarda, kırda, parkta atla olur ama atlı zabıta Beyoğlu'nda işportacı, simitçi mi kovalayacak? Sokağa konan fazla masaları mı kaldıracak?

ÇOK MASRAFLI
At bu, Beyoğlu'nda yürürken caddenin ortasına pislerse ne olacak? Atın bakımı, yiyeceği, kalacağı yer vs. bunlar hep masraf. Zabıta için elektrikli scooter, bisiklet daha kullanışlı olur. Atlı zabıta selfie malzemesi olmak dışında bir işe yaramaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA